“ASAN xidmət” təcrübəsi Trans-Xəzər Forumunda
18 may 2018-ci il tarixində  ABŞ-ın paytaxtı Vaşinqtonda ikigünlük Trans-Xəzər Forumuna start verilib.
Forumun təşkil olunmasında  əsas məqsəd Trans-Xəzər region dövlətləri, o cümlədən Azərbaycan, Qazaxıstan, Gürcüstan, Türkiyə, Əfqanıstan, Özbəkistan və Türkmənistan tərəfindən infrastruktur biznes, ticarət və sərmayə imkanları barədə ABŞ-ın biznes ictimaiyyətini məlumatlandırmaq olub.
Üç milyondan çox üzvü olan nüfuzlu ABŞ Ticarət Palatası və Xəzər Siyasət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən, ilk dəfə olaraq ABŞ Ticarət Palatasının “Ağ Ev” ilə üzbəüz yerləşən möhtəşəm “Hall of Flags” auditoriyasında baş tutan forumda ABŞ administrasiyası və region dövlətlərinin yüksək rütbəli nümayəndələri bir araya gələrək Trans-Xəzər regionunun potensialını müzakirə ediblər.
Tədbirdə ABŞ dövlət qurumlarının, akademik təşkilatların, biznes və siyasi dairələrin, diplomatik korpusun nümayəndələri iştirak ediblər.
Ölkəmizin ABŞ-dakı səfiri Elin Süleymanov çıxışında Trans-Xəzər Forumunun Azərbaycanın regionda ticarət, tranzit əlaqələrinin təmin edilməsində mərkəzi rolunu, xarici investisiyalar və ticarət üçün işgüzar dostluq mühitinin təqdim edilməsində potensialını vurğulamaq üçün başlıca platforma olduğunu bildirib. O, bu tədbirin Azərbaycan Demokratik Respublikasının yaranmasının 100-cü ildönümünə təsadüf etdiyini və Sovet İttifaqının süqutundan sonra Azərbaycanın müstəqilliyini yenidən bərpa edən digər region ölkələri ilə bərabər böyük inkişaf yolu keçdiyini bildirib.
Daha sonra Azərbaycanın “ASAN xidmət” kimi öz milli brendini yaratdığını və bu təcrübənin regionun digər ölkələrində tətbiq edildiyini deyib. Bildirib ki, bu təcrübənin bölüşülməsi və gələcək əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi baxımından “ASAN xidmət”in nümayəndəsinin keçirilən tədbirdə iştirakı xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
İnnovasiya və texnologiyalar sahəsinə həsr olunmuş sonuncu paneldə çıxış edən  Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin aparat rəhbəri Azad Cəfərli “ASAN xidmət” təcrübəsi,  onun Trans-Xəzər regionunda indiyədək tətbiqi və gələcək perspektivlərdən danışıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın təşəbbüsü ilə ərsəyə gəlmiş Trans-Xəzər Forumu 2016-cı ildən etibarən hər il Vaşinqtonda keçirilir.

Experience of "ASAN service" at the Trans-Caspian Forum
The main purpose of the Forum was to inform the US business community about infrastructural, business, trade and investment opportunities of Trans-Caspian region states, including Azerbaijan, Kazakhstan, Georgia, Turkey, Afghanistan, Uzbekistan and Turkmenistan.
The Caspian Policy Center and the US Chamber of Commerce, which is home to more than three million members, jointly organized a forum in the “Hall of Flags” auditorium, located opposite to White House. At the forum, for the first time, senior officials from the US administration and regional governments came together to discuss the potential of the Trans-Caspian region.
The event was attended by representatives of US government agencies, academic organizations, business and political entourages, and diplomatic corps.
Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the United States, Elin Suleymanov said that Trans-Caspian Forum is a key platform for emphasizing Azerbaijan's central role in ensuring trade and transit relations in the region, and the potential for providing foreign investment and business friendly environment for the trade. He said that this event coincided with the 100th anniversary of the establishment of the Democratic Republic of Azerbaijan and that along with the restoration of the independence of Azerbaijan with other countries of the region after the collapse of the Soviet Union, our country passed a great way of development.
He later noted that Azerbaijan created its national brand as “ASAN service” and applied this experience in other countries of the region. He said that “ASAN service” representatives’ participation in the event was of particular importance in terms of sharing this experience and discussing future cooperation opportunities.
Azad Jafarli, Chief of Staff of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan addressed the last panel dedicated to innovation and technology. He also talked about the experience of "ASAN service", its implementation in the Trans-Caspian region and future prospects.
It should be noted that the Trans-Caspian Forum, initiated by Azerbaijan, is held every year since 2016 in Washington.