ASAN E-gov modeli Cənubi Koreya Respublikasında təqdim olunub
21-25 may tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin nümayəndə heyəti Cənubi Koreya Respublikasının Seul şəhərində "Elektron Hökumət sahəsində Siyasi İdarəetmə" mövzusu üzrə təşkil olunmuş proqramda iştirak edib.Proqramda iştirak üçün Cənubi Koreya Respublikasının Daxili İşlər və Təhlükəsizlik Nazirliyi ilə Anlaşma memorandumu imzalamış və elektron hökumət sahəsində əməkdaşlıq tələb edən 47 ölkə arasından seçilmiş cəmi 10 ölkənin dövlət qulluqçuları dəvət alıblar.
Proqramda iştirak etməkdə əsas məqsəd elektron hökumət sahəsində Cənubi Koreya təcrübəsinin araşdırılması, habelə Azərbaycanda elektron hökumətin inkişafı, "ASAN xidmət"in fəaliyyəti barədə iştirakçılara, Koreya Respublikasının bir sıra dövlət və özəl şirkətlərinin nümayəndələrinə ətraflı məlumat vermək və təcrübə mübadiləsi həyata keçirmək olub.
Cənubi Koreya Respublikasının Daxili İşlər və Təhlükəsizlik nazirinin müavini Shim Bo-kyun, nazirliyin E-hökumət Bürsonunun baş direktoru Yoonkee Chung və digər rəsmilər dəyirmi masa ətrafında fikir mübadiləsi zamanı e-hökumət sahəsində Azərbaycanla əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlı olduqlarını qeyd ediblər.
Tədbir zamanı Dövlət Agentliyinin nümayəndə heyəti tərəfindən Azərbaycanda dövlət xidmətlərinin innovativ formada həyata keçirilməsində "ASAN xidmət"in rolu və təcrübəsi, həmçinin elektron idarəetmə sahəsində mövcud vəziyyət barədə geniş təqdimat edilib.
Bundan başqa proqram çərçivəsində bir sıra ikitərəfli görüşlər keçirilib. Koreya Respublikasının bir sıra aparıcı dövlət qurumlarının, özəl təşkilat və müəssisələrin, habelə Belarus, Tunis, Özbəkistan, Honduras, Uqanda, Efiopiya, Kamboca və digər ölkələrin nümayəndələri Azərbaycanın dövlət xidmətləri, e-hökumət, e-xidmətlər sahəsindəki təcrübələrini maraqla qarşılayıb, gələcək əməkdaşlıq perspektivləri ilə bağlı bir sıra təkliflər irəli sürüblər.

ASAN E-gov model has been introduced to the Republic of South Korea
On May 21-25, the delegation of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan took part in a program on "Political Governance in Electronic Government" in Seoul, South Korea. Civil servants from 10 countries selected from 47 countries requiring cooperation in e-government that signed a Memorandum of Understanding with the Ministry of Internal Affairs and Security of the Republic of South Korea  was able participate in the program.
The main purpose of participating in the program was to study South Korean experience in the field of e-government, provide information on the e-government development in Azerbaijan, “ASAN service” activities, as well as exchange experience with representatives of a number of state and private companies of the Republic of Korea.
Deputy Minister of the Interior and Safety of the Republic of South Korea- Shim Bo-Kyun, General Director of the E-Government Bureau of the Ministry - Yoonkee Chung and other officials during the exchange of views noted that they are interested in expanding cooperation with Azerbaijan in the field of e-government.
During the event, the State Agency's delegation made a presentation about the role and experience of “ASAN service” in the innovative form of public services in Azerbaijan, as well as the current situation in the field of electronic governance.
In addition, a number of bilateral meetings were held within the framework of the program. Representatives of a number of leading state agencies, private organizations and enterprises of the Republic of Korea, as well as representatives of Belarus, Tunisia, Uzbekistan, Honduras, Uganda, Ethiopia, Cambodia and other countries have been welcomed by Azerbaijan's experience in public services, e-government, e-services,  and prospects of further cooperation and a number of proposals have been made.