5-6 sentyabr 2013-cü ildə Qazaxıstanda I Mərkəzi Asiya Aparıcı İT mütəxəssislərinin Sammiti keçirilmişdir
Cari il 5-6 sentyabr  tarixində Qazaxıstan Respublikasında  Beynəlxalq Data Koorporasiyasının (İnternational Data Coorporation- IDC)  təşkilatçılığı ilə Mərkəzi Asiya Aparıcı İT mütəxəssislərinin (Chief Information Officers- CİO) Sammiti  baş tutmuşdur.
Sammitdə  Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan və Özbəkistanın  aparıcı İT şirkətlərini ,həmçinin dövlət orqanlarını təmsil edən 80-dən artıq mütəxəssis iştirak etmişdir.
I Mərkəzi Asiya  CIO Sammiti  müxtəlif ölkələrin nümayəndələri üçün qarşılıqlı  təcrübə mübadiləsi, informasiya texnologiyaları  sahəsində  yeni tendensiyaların müzakirəsi və bu sahədə mütəxəssislərin rəyinin öyrənilməsi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etmişdir.
I Mərkəzi  Asiya CIO Sammitində  Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədrinin İT məsələləri üzrə köməkçisi Cəfər Əliyev, Sosial İnnovasiyalar və Strateji Araşdırmalar şöbəsinin müdiri Ceyhun Salmanov və İnformasiya Texnologiyaları şöbəsinin müdiri Hikmət Ələkbərov iştirak etmiş və bir sıra ikitərəfli görüşlər keçirmişlər

On September 5 and 6, 2013, the summit of the first Leading IT specialists of Central Asia was held in Kazakhstan.
On September 5 and 6, in current year, the Summit of Chief Information Officers - (CİO) was held by the organization of İnternational Data Corporation - (IDC) in the Republic of Kazakhstan.
Leading İT Companies of Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Uzbekistan, also more than 80 specialists who represent state agencies participated at the summit.
I CIO Summit of Central Asia was important for representatives of different countries for the mutual experience exchange, discussion of new tendencies in the field of information technology and studying the experts’ review.
The assistant in İT affairs of the chairman of the State Agency for Public Service and Social İnnovations under the President of the Republic of Azerbaijan – Cafar Aliyev, the head of Social Innovation and Strategic Research department – Ceyhun Salmanov and head of Information Technology department – Hikmet Alakbarov participated at the event and held bilateral meetings in I CIO Summit of Central Asia.