Sabirabad “ASAN xidmət” mərkəzi OHSAS 18001:2007 standartı üzrə beynəlxalq dərəcəli sertifikata layiq görülüb
15 dekabr 2014-cü il tarixində isə  Dövlət Agentliyi  və Sabirabad “ASAN xidmət” mərkəzi OHSAS 18001:2007 standartı üzrə beynəlxalq dərəcəli sertifikata layiq görülüb.  Standartın əsas tələbi xidmət mərkəzlərinin fəaliyyət göstərdiyi inzibati binalarda təhlükəsiz və sağlam iş mühitinin yaradılması, əməkdaşların effektiv, şəffaf və operativ xidmət göstərməsi, eyni zamanda vətəndaşların tam təhlükəsiz, keyfiyyətli xidmət almağının təmin edilməsi üçün zəruri tədbirlərin nəzərə alınmasıdır. Zəruri tələblər beynəlxalq ekspertlər tərəfindən qiymətləndirilərək Dövlət Agentliyinin və Sabirabad “ASAN xidmət” mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyi inzibati binanın beynəlxalq standartlara uyğun tikildiyinə dair qərar verilib.
Dövlət Agentliyi və mövcud “ASAN xidmət” mərkəzləri öz fəaliyyətini davamlı olaraq təkmilləşdirərək OHSAS 18001:2007 standartına uyğunlaşdırmaq yolunda mühüm addımlar atıb.
Dövlət Agentliyi və Sabirabad “ASAN xidmət” mərkəzində beynəlxalq standartlara uyğun yaradılan İdarəetmə Sisteminin hüquqi və praktiki əsasları Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Fərmanlarında təsbit olunmuş öhdəliklərin yüksək səviyyədə həyata keçirilməsinə və nəticədə vətəndaş məmnunluğuna nail olunmasına yönəlib. Standart ,həmçinin, 10 dövlət orqanı  tərəfindən «ASAN xidmət» mərkəzlərində göstərilən xidmətlərin yüksək səviyyədə təşkil olunması və daim təkmilləşdirilməsini rəhbər tutur.

Sabirabad "ASAN service" center has been awarded with an international certificate in accordance with OHSAS 18001: 2007 standards
On February 19, 2014, the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan has been awarded with an international certificate ISO 9001: 2008 standard in the direction of the efficiency and citizen satisfaction applying to the “ASAN service” centers which is connected with taking into account the rights and interests of citizens.
On December 15, 2014, the State Agency and Sabirabad "ASAN service" center has been awarded with an international certificate in accordance with OHSAS 18001: 2007 standards. The main requirement of the standard is establishment of safe administrative buildings and healthy work environment at the centers, provision of effective, transparent and efficient services by employees, at the same time, take into consideration the necessary measures to complete safety of the citizens and ensure quality services. According to the core requirements with estimation by international experts it was decided that the administrative building was built with the international standards within the State Agency and Sabirabad "ASAN service" center.
The State Agency and “ASAN service” centers by continuously improvement the performance have taken important steps towards compliance with OHSAS 18001:2007 standards.
Legal and practical bases of Management System at the State Agency and Sabirabad “ASAN service” center have been directed to the achievement of high level commitment of implementation and a result of citizen satisfaction which fixed in the decrees of the President of the Republic of Azerbaijan. Also, standard guides the high level of organization and constant improvement of services by the 10 state agencies.