Dövlət Agentliyində növbəti görüş
30 iyul 2018-ci il tarixində Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyində Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyinin Bakı Proqram Koordinasiya Ofisinin Azərbaycan üzrə yeni təyin olunmuş koordinatoru Teoman Tiryaki ilə görüş keçirilib.
Bildirilib ki, bu günədək 23 milyondan çox vətəndaşın müraciəti qeydə alınıb. "ASAN xidmət" Birləşmiş Millətlər Təşkilatının 2015-ci il Dövlət Xidmətləri Mükafatına (United Nations Public Service Award 2015) layiq görülüb.

Next meeting at the State Agency
On July 30, 2018, a meeting with the newly appointed Coordinator of the Baku Coordination Office of the Turkish Cooperation and Coordination Agency, Teoman Tiryaki, was held at the State Agency for Public Service and Social Innovations.
The guest was welcomed and delivered wide information about the activities and aims of establishment of “ASAN service". There was emphasized, that with the establishment of "ASAN service" there have been achieved serious steps in the field of provision of efficient public administration through enhancing of transparency and application of innovations.