ASAN dövlət xidmətlərinin idarə edilməsi sahəsində İSO sertifikatı alan ilk dövlət orqanıdır
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası Hüquq-mühafizə orqanları ilə iş şöbəsinin müdiri Fuad Ələsgərovun müsahibəsi.
- Bir neçə gün əvvəl dövlət xidmətlərinin idarə edilməsi sahəsində yaradılan ASAN beynəlxalq sertifikata layiq görülmüşdür. Bu barədə məlumat verə bilərsinizmi?
- Fevralın 19-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi İSO idarəetmə standartı üzrə beynəlxalq sertifikat almışdır. ASAN bu beynəlxalq sertifikatı alan ilk dövlət orqanıdır.
Qeyd edək ki, ISO 9001 standartı vətəndaşyönümlü, idarəetməyə sistemli yanaşma, təşkilat daxilində hər kəsin iştirakı, daimi təkmilləşdirmə, faktlara əsaslanan qərarların qəbul edilməsi kimi prinsiplərə əsaslanır.
Keyfiyyətli İdarəetmə Sisteminin Dövlət Agentliyinin işində tətbiqi “ASAN xidmət” mərkəzlərində baş verən hər bir prosesin şəffaf mexanizmlərə və qaydalara əsaslanmaqla həyata keçirilməsinin göstəricisidir. Hər bir prosesin başlanğıcı və sonu arasındakı fəaliyyət tam aydındır və tətbiq olunan şəffaf mexanizmə uyğundur.
Sertifikatlaşma Auditi “İntertek” şirkəti tərəfindən həyata keçirilmişdir. Auditin nəticəsi olaraq Dövlət Agentliyinin fəaliyyətinin İSO 9001:2008 standartının Tələblərinə tam uyğun olduğu müəyyən edilmiş və Agentliyə İSO 9001:2008 standartı üzrə beynəlxalq dərəcəli sertifikatın verilməsinə dair qərar qəbul edilib.
Bi isə o deməkdir ki, fəaliyyətin məhz həmin prinsiplərə uyğun qurulması Dövlət Agentliyinin və ASAN Xidmət Mərkəzlərinin işinin keyfiyyət əmsalının ölçülməsini təmin edəcək və keyfiyyətin daim yüksəldilməsinə zəmin yaradacaq.
Dövlət Agentliyi və ASAN Xİdmət mərkəzləri ölkəmizdə öz fəaliyyətini yüksək standartlar çərçivəsində quran və inkişaf etdirən dövlət orqanıdır. Dünyada isə “vahid məkan” prinsipinə əsaslanan nadir dövlət qurumlarındandır. ASAN Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev cənabları tərəfindən yaradılan müasir, keyfiyyətli və effektiv idarəetmə sistemidir.
- Sertifikatlaşmanı aparan “İntertek” şirkəti ictimaiyyətə elə də tanış deyil...
- “İntertek” şirkəti 130 illik tarixi olan və baş ofisi Londonda yerləşən nüfuzlu Britaniya şirkətidir. Şirkət dünyanın müxtəlif ölkələrində məhsulların, proseslərin və sistemlərin keyfiyyəti və təhlükəsizliyi üzrə qiymətləndirmələr, sertifikatlaşdırmalar aparır. Onun fəaliyyəti 100-dən çox ölkəni əhatə edir. Şirkətin verdiyi sertifikatı bütün dünyada tanınan keyfiyyət nişanı ilə müqayisə etmək olar. Dövlət xidmətlərinin idarə edilməsi sahəsində yaradılan ASAN-la bağlı sertifikatlaşdırma isə İSO-nun sifarişi ilə həyata keçirilib.
- Bəs İSO barədə nə deyə bilərsiniz?
- İSO – Beynəlxalq Standartlaşdırma Təşkilatdır. İSO beynəlxalq standarları inkişaf etdirir. 1947-ci ildə yaradılmış və İsveçrədə yerləşən bu beynəlxalq təşkilat indiyə qədər idarəçilik, texnologiyalar və biznes sahəsində əmtəələrə, xidmətlərə və müsbət təcrübələrə dair 19500-dən çox beynəlxalq standart müəyyənləşdirmişdir. ISO 9001 isə Beynəlxalq Standartlaşdırma Təşkilatı tərəfindən hazırlanmış və hazırda dünyada ən çox tətbiq edilən keyfiyyətli idarəetmə standartıdır.

Head of department on work with law enforcement agencies of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan Fuad Alasgarov gave an interview to Azvision.az regarding the assignment of international certificate on quality management system İSO 9001:2008 to the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
A few days ago ASAN was awarded with international certificate on quality management system İSO 9001:2008. Could you give some information about this?
On February 19, the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan has received international certificate İSO Management Standards.
ISO 9001 standard is based on the principles of decision-making relying on facts, continuous development of every employee in the organization, systematic approach to management.
Application of quality management systems in the public agency is an indication that each process in ASAN service is based on the mechanisms and rules of transparency. Each action is clear from the beginning till the end of the process and complies with applicable principles of transparency.
Certification audit has been held by İntertek. The audit determined that the activities of the State Agency meets all requirements of İSO 9001:2008 and decided to award the Agency with the international certificate İSO 9001:2008.
This means that the coefficients of quality management of the organization of the State Agency will be ensured and “ASAN service” will create conditions for continuous quality improvement in line with these principles.
State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and “ASAN service” centers are state bodies, basing its activities within the framework of high standards, which are in constant development. They are among a few public structures in the world that are based on the principle of "single space".
ASAN, created on the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, has a modern, high-quality and efficient management system.
Intertek which carried out the certification is not so widely popular…
İntertek exists for 130 years, it is a British company headquartered in London. The company provides certification of products, processes, quality systems and safety in more than 100 countries. İntertek certificates are associated with the quality mark, recognized worldwide.
What can you say about ISO?
ISO is an International certification organization that develops international standards. The organization was founded in 1947 and is based in Switzerland. Today ISO has adopted 19,500 international standards covering the areas of management, technology, services, business, and products.
ISO 9001 was prepared by the International Organization for Standardization and is the most widely used standard for quality management in the world.