“ASAN xidmət”in nümayəndə heyəti Dünya Hökumət Sammitində
13-15 fevral 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezindenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində keçirilən 10-cu Dünya Hökumət Sammitində iştirak edir.
Builki tədbirin əsas məqsədi dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində innovasiyaların və texnologiyaların təşviqi, iqtisadi dirçəlişi sürətləndirmək üçün müvafiq çərçivələrin və siyasətlərin müəyyən edilməsi, habelə dayanıqlı şəhərlərin yaradılması kimi mühüm mövzularla bağlı ən son tendensiyaları müzakirə etməkdir.
“Gələcək hökumətlərin proqnozlaşdırılması” şüarı altında keçirilən sammitdə 10 000-ə yaxın qonaq iştirak edir. Onların arasında dünyanın 100-dən çox ölkəsindən olan dövlət və hökumət başçıları, aparıcı beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri, nazirlər, görkəmli ictimai-siyasi xadimlər, alimlər və ekspertlər var.
Sammitin ilk günü Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev BMT Baş katibnin müavini Li Junhua ilə görüşüb. Görüş zamanı “ASAN xidmət” modelinin, eləcə də “ASAN xidmət indeksi”nin BMT və ona üzv ölkələrdə təşviqi ilə əlaqədar müzakirələr aparılıb. BMT Baş katibinin müavini Dövlət Agentliyinin 2015-ci ildə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dövlət Xidmətləri Mükafatına, 2019-cu ildə isə BMT-nin rəqəmsal idarəetmənin tətbiqi ilə dövlət xidmətlərinin inkişafı sahəsində xüsusi mükafatına layiq görülməsini məmnuniyyətlə vurğulayaraq ötən dövr ərzində müvafiq sahələr üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən mühüm əməli fəaliyyətin həyata keçirildiyini bildirib.
Həmçinin Ruandanın Baş naziri Eduard Nqirente ilə görüş keçirilib. Dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində ölkəmizlə Ruanda arasında mümkün əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib. Ruandanın Baş naziri ötən ilin dekabr ayında Bakıda keçirilmiş Forum çərçivəsində Kiqali şəhərinə “UCLG Afrika – ASAN Mükafatı”nın təqdim olunması əlaqədar təşəkkürünü bildirib.
Bundan əlavə Dövlət İdarəçiliyi üzrə Afrika Assosiasiyasının Prezidenti Con Nakabaqo ilə görüş baş tutub. Tərəflər arasında 2022-ci ilin dekabr ayında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun icra prosesi, habelə “ASAN xidmət” təcrübəsinin Afrika qitəsi ölkələrində tətbiqinin genişləndirilməsi ilə əlaqədar müzakirələr aparılıb.
Ülvi Mehdiyev Sammit çərçivəsində təşkil olunmuş sessiyada çıxışçı qismində Azərbaycanın “ASAN xidmət” modeli nümunəsində vahid məkandan xidmət göstərən mərkəzlərin önəmi barədə məlumat verib. Sessiyada, həmçinin innovasiyalar və süni intellekt üzrə məşhur mütəxəssis Tomas Anqlero və qlobal texnologiyalar üzrə futurist Sofi Hekford çıxış ediblər.

From February 13-15, 2023, a delegation led by the Chairperson of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Ulvi Mehdiyev, participated in the 10th World Government Summit in the United Arab Emirates.
This year's summit focused on discussing the latest trends in crucial topics, including promoting innovations and technologies in public services, defining appropriate frameworks and policies for economic recovery acceleration, and creating sustainable cities.
The summit attracted approximately 10,000 guests under the theme "Predicting Future Governments." Among them were heads of state and government from over 100 countries, leaders of prominent international organizations, ministers, distinguished public and political figures, as well as scientists and experts.
On the first day, Chairperson Ulvi Mehdiyev met with UN Deputy Secretary-General Li Junhua. Discussions included promoting the "ASAN service" model and the "ASAN Service Index" within the UN and its member countries. Emphasizing the state agency's recognition with the United Nations Public Services Award in 2015 and the UN Special Award in the field of public services development through the use of digital management in 2019, the UN Deputy Secretary-General acknowledged the agency's significant practical contributions in relevant areas.
A meeting with Rwandan Prime Minister Eduard Ngirente focused on exploring potential cooperation in public services between Azerbaijan and Rwanda. The Prime Minister expressed gratitude for Kigali's presentation of the "UCLG Africa – ASAN Award" during the Forum held in Baku last December.
Additionally, a meeting with John Nakabago, President of the African Association for Public Administration, discussed the implementation of the Memorandum of Understanding signed in December 2022 and the broader application of the "ASAN service" practice in African countries.
Ulvi Mehdiyev, as a speaker at a session within the summit, highlighted the importance of centers providing services from a single space using Azerbaijan's "ASAN service" model. Renowned innovation and artificial intelligence specialist Thomas Anglero and global technology futurist Sophie Hekford also spoke at the session.