İƏT-in nümayəndə heyəti “ASAN xidmət”də
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev İslam Əmək Təşkilatının (İƏT) İslam Ölkələrinin Statistik, İqtisadi və Sosial Araşdırmalar və Təlim Mərkəzinin (SESRIC) Baş direktoru Zehra Zümrüd Selçukun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüş çərçivəsində nümayəndə heyətinə “ASAN xidmət” mərkəzlərinin yaradılması məqsədləri və fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verilib. Qeyd olunub ki, şəffaflığın artırılması və müasir innovasiyaların tətbiqi baxımından “ASAN xidmət”in yaradılması ilə səmərəli dövlət idarəçiliyinin təmin edilməsi sahəsində ciddi nailiyyətlər əldə olunub.
Görüşdə dövlət xidmətlərinin göstərilməsi, sosial innovasiyalar sahəsində təlim layihələri ilə bağlı gələcək əməkdaşlıq perspektivləri ilə əlaqədar müzakirələr aparılıb. Dövlət Agentliyinin sədri ASAN İnnovativ İnkişaf Mərkəzində dövlət və özəl təşkilatların nümayəndələrinə keçirilən təlimlər barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb.
Zəhra Zümrüd Selçuk Dövlət Agentliyinin müxtəlif sahələr üzrə genişmiqyaslı fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək “ASAN xidmət” təcrübəsinin üzv ölkələrlə paylaşılmasına dəstək verməyə hazır olduqlarını qeyd edib və bu istiqamətdə Anlaşma Memorandumunun imzalanması təklifi ilə çıxış edib.
Nümayəndə heyəti “ASAN xidmət” mərkəzinin, “Bilim Bakı” mərkəzinin, "INNOLAND" İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzinin, ASAN İnnovativ İnkişaf Mərkəzinin və “ABAD”ın fəaliyyəti ilə yaxından tanış olub.

OIC delegation at “ASAN service”
The chairperson of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan Ulvi Mehdiyev, met with the delegation led by Director General of the Statistical, Economic and Social Research and Training Center of Islamic Countries (SESRIC) of the Islamic Labor Organization (ILO) Zehra Zumrud Selchuk.
Within the framework of the meeting, information about the goals and activities of the "ASAN service" centers was brought to the attention of the guests. It was mentioned that important achievements have been made in the field of ensuring efficient state administration with the creation of "ASAN service" in terms of increasing transparency and applying modern innovations.
It was mentioned, that the State Agency was awarded the United Nations Public Services Award in 2015, the UN special award in the field of public services development with the application of digital management in 2019, and the” World’s Most Advanced Public Service” in 2023 within the framework of ”Global Government Excellency Award” program. Moreover, it was also emphasized that the “ASAN service” model has been successfully applied in various countries.
At the meeting, discussions were held regarding the prospects of future cooperation in the field of training projects in the field of public services and social innovations. The chairperson of the State Agency informed the other side about the trainings held at the ASAN Innovative Development Center for representatives of state and private organizations.
By appreciating the large-scale activities of the Selçuk State Agency in various fields and noting that they are ready to support the sharing of the experience of "ASAN service" with member countries, Zahra Zumrud made a proposal to sign a Memorandum of Agreement in this direction.
The delegation got acquainted with the activities of "ASAN service" center, "Bilim Baku" center, "INNOLAND" Incubation and Acceleration Center, ASAN Innovative Development Center and "ABAD".