BMT tədbirində “ASAN xidmət”in qlobal əhəmiyyəti vurğulanıb
30 may 2023-cü il tarixində Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsinin sürətləndirilməsi üzrə dövlət xidmətləri, innovasiyalar və rəqəmsal həllərin inkişafı mövzusunda tədbir təşkil edilib.
Tədbir Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqtisadi və Sosial məsələlər üzrə Departamentinin Dövlət institutları və rəqəmsal hökumət sektoru ilə BMT-nin Asiya və Sakit okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyası tərəfindən birgə gerçəkləşdirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin nümayəndəsi Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq üçün ölkəmizdə reallaşdırılan ağıllı hökumət həlləri və dövlət xidmətlərində innovasiyaların tətbiqinə dair Azərbaycan təcrübəsi barədə iştirakçıları məlumatlandırıb. Uğurlu təcrübələrin müzakirəsi zamanı Dövlət İdarəçiliyi üzrə Şərq Regional Təşkilatının Baş katibi Aleks Brilantes “ASAN xidmət” təcrübəsinin qlobal əhəmiyyətini vurğulayıb və dövlət rəsmilərini müvafiq təcrübə ilə tanışlığa dəvət edib.
500-dən çox nümayəndənin iştirakı ilə onlayn formada baş tutan tədbirdə innovativliyin təşviqi məqsədilə rəqəmsal texnologiyalardan istifadə, bilik və texnologiyaların transferi barədə də müzakirələr aparılıb.

On May 30, 2023, an event on the development of public services, innovations and digital solutions to accelerate the implementation of the Sustainable Development Goals was organized.
The event was jointly organized by the United Nations Department of Economic and Social Affairs, State institutions and the digital government sector, and the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific.
The State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan representative informed the event participants about the smart government solutions implemented in our country and the experience of Azerbaijan in applying innovations in public services to achieve the Sustainable Development Goals. During the discussion of successful practices, Secretary General of the Eastern Regional Organization for Public Administration Alex Brillantes, emphasized the global importance of the "ASAN service" practice and invited state officials to familiarize themselves with this specific practice.
With the participation of more than 500 representatives, discussions were held on the use of digital technologies, transfer of knowledge and technologies to promote innovation at this online event.