Selçuk Bayraktar “Bilim Bakı”da
Ölkəmizdə səfərdə olan “Baykar” şirkətinin texniki direktoru Selçuk Bayraktar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin "Bilim Bakı" mərkəzini ziyarət edib.
Sonra keçirilən tədbirdə hər iki ölkənin şəhidlərinin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib və Dövlət Himnləri səsləndirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Cahit Bağçı və "Baykar" şirkətinin texniki direktoru Selçuk Bayraktar çıxış ediblər.
Həmçinin “Bilim Bakı” mərkəzinin rəhbəri Ahmet Köse tərəfindən mərkəzin fəaliyyətinə dair hesabat təqdim edilib. 2022-ci ilin avqust ayından başlayaraq 30 000-dən artıq şagirdin iştirakı ilə müxtəlif növ təlimlərin, tədbir və layihələrin keçirildiyi diqqətə çatdırılıb.
Tədbir çərçivəsində Selçuk Bayraktara “ASAN xidmət” ilə səmərəli əməkdaşlığa görə” Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim olunub.
Həmçinin ASAN könüllüləri tərəfindən musiqili proqram nümayiş etdirilib.
Xatırladaq ki, Dövlət Agentliyi ilə Türkiyə Texnologiya Komandası Fondu (T3) arasında imzalanmış memoranduma əsasən yaradılan "Bilim Bakı" mərkəzinin açılışı 28 may 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin, Türkiyə Respublikasının Prezidenti  Rəcəb Tayyib Ərdoğanın və Türkiyənin "Nobel" mükafatçısı Əziz Sancarın iştirakı ilə baş tutub.
Mərkəzin məqsədi 6-14 yaşlı şagirdlərin texnologiya, innovasiya, elm və sahibkarlıq sahəsində bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirmək, onlara məktəbdə öyrədilən anlayışları tətbiqi təlimlər vasitəsilə əyani nümayiş etdirməkdir. Eyni zamanda gündəlik həyatda elm və texnologiyanın ekvivalentini göstərmək və nəzəriyyəsi məlum olan elmi hadisələrin praktikada necə işlədiyini müşahidə etmək imkanlarını yaratmaq əsas prioritetlərdir.

Selcuk Bayraktar at “Bilim Baku”
Technical Director of “Baykar”, Selchuk Bayraktar, visited the "Bilim Baku" Center of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
During the event, a minute of silence was observed to commemorate the martyrs of both countries, followed by the playing of national anthems. Speeches were delivered by Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Jahit Bagchi, the Ambassador of Turkiye to Azerbaijan, and Selchuk Bayraktar, the Technical Director of “Baykar”.
Ahmet Köse, the head of the "Bilim Baku" Center, presented a report on the center's activities, highlighting various types of trainings, events, and projects held since August 2022, with the participation of over 30,000 students.
As part of the event, Selchuk Bayraktar was honored with the Medal of the Republic of Azerbaijan "for fruitful cooperation with ASAN service."
A musical program was also presented by ASAN volunteers.
It's worth noting that the "Bilim Baku" center, established through a memorandum between the State Agency and the Turkish Technology Team Foundation (T3), was inaugurated on May 28, 2022. The opening ceremony was attended by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, President of the Republic of Turkiye Recep Tayyip Erdogan, and Turkish "Nobel" laureate Aziz Sanjar.
The center aims to develop the knowledge and skills of students aged 6-14 in the fields of technology, innovation, science, and entrepreneurship. It seeks to visually demonstrate school-taught concepts through applied training, emphasizing the equivalence of science and technology in everyday life. Additionally, the center aims to create opportunities for observing how scientific phenomena, whose theory is known, function in practice.