Xorvatiya “ASAN xidmət” modelinin tətbiqi üçün müraciət edib
Xorvatiya Respublikasının ədliyyə və dövlət idarəçiliyi naziri İvan Malenitsanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti “ASAN xidmət” mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
Qonaqlara Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin müxtəlif fəaliyyət istiqamətləri, o cümlədən “ASAN xidmət” mərkəzləri barədə məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, şəffaflığın artırılması və müasir innovasiyaların tətbiqi baxımından “ASAN xidmət”in yaradılması ilə səmərəli dövlət idarəçiliyinin təmin edilməsi sahəsində ciddi nailiyyətlər əldə olunub.
Eyni zamanda Dövlət Agentliyinin 2015-ci ildə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dövlət Xidmətləri Mükafatına, 2019-cu ildə BMT-nin rəqəmsal idarəetmənin tətbiqi ilə dövlət xidmətlərinin inkişafı sahəsində xüsusi mükafatına və 2023-cü ildə “Qlobal Hökumət Mükəmməlliyi Mükafatı” Proqramı çərçivəsində “Dünyanın Ən Qabaqcıl Dövlət Xidməti” seçilərək xüsusi mükafata layiq görülməsi diqqətə çatdırılıb. Məlumat verilib ki, “ASAN xidmət” təcrübəsinin paylaşılması istiqamətində 20-dən çox ölkə və beynəlxalq təşkilat ilə əməkdaşlıq həyata keçirilir.
Xorvatiyalı nazir “ASAN xidmət” təcrübəsininin ölkəsində tətbiqi ilə bağlı marağını ifadə edib və bu istiqamətdə müqavilə imzalanması təklifi ilə çıxış edib.
Qonaqlar "İNNOLAND" İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzinin, ASAN İnnovativ İnkişaf Mərkəzinin, “ABAD”ın və  “Bilim Bakı” mərkəzinin fəaliyyəti ilə də tanış olublar.

Croatia seeks to adopt the "ASAN Service" model
A delegation led by Ivan Malenitsa, the Minister of Justice and Public Administration of the Republic of Croatia, recently visited the "ASAN Service" center to explore the application of this innovative model.
During their visit, the delegation was informed about the diverse activities of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, including insights into the operations of "ASAN Service" centers. It was highlighted that substantial achievements have been made in enhancing effective public administration through the establishment of "ASAN Service", contributing to heightened transparency and the integration of modern innovations.
Furthermore, the delegation was informed about the numerous awards received by the State Agency, notably the United Nations Public Services Award in 2015, the UN Special Award in the field of public services development with the introduction of digital management in 2019, and the "World's Most Advanced Public Service" Award within the framework of the "Global Government Excellence Award" Program in 2023. The ongoing collaboration with more than 20 countries and international organizations to share the "ASAN Service" experience was underscored.
Expressing keen interest, the Croatian Minister proposed signing a contract to implement the "ASAN Service" experience in Croatia.
Additionally, the Croatian guests had the opportunity to familiarize themselves with the operations of key institutions, including the "INNOLAND" Incubation and Acceleration Center, ASAN Innovative Development Center, "ABAD," and the "Bilim Baku" Center.