Efiopiya “ASAN xidmət” modelini tətbiq edəcək
26 oktyabr – 4 noyabr 2023-cü il tarixində Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasının nümayəndə heyəti ölkəmizdə səfərdə olub.
Efiopiya tərəfinin təşəbbüsü ilə baş tutmuş səfərin məqsədi “ASAN xidmət” konsepsiyasının öz ölkələrində tətbiqi istiqamətində müzakirələrin aparılması, eləcə də müvafiq istiqamətdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən dövlət xidmətlərinin çatdırılması, sosial innovasiyalar sahəsində həyata keçirilən layihələr ilə yaxından tanış olmaqdır.
Səfər proqramı çərçivəsində Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev ilə nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib. Qonaqlara “ASAN xidmət” mərkəzlərinin yaradılması məqsədləri və həyata keçirilən fəaliyyət barədə ətraflı məlumat verilib. Şəffaflığın artırılması və müasir innovasiyaların tətbiqi baxımından “ASAN xidmət”in yaradılması ilə səmərəli dövlət idarəçiliyinin təmin edilməsi sahəsində ciddi nailiyyətlər əldə olunduğu diqqətə çatdırılıb.
Dövlət Agentliyinin sədri Efiopiyaya səfərini məmnunluqla xatırladıb, bundan sonra da dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində Azərbaycan təcrübəsinin bölüşülməsi istiqamətində dəstəyə hazır olduqlarını bildirib.
Nümayəndə heyətinə Dövlət Agentliyinin müxtəlif şöbələri tərəfindən geniş təqdimatlar da edilib.
Qonaqlar 3 və 7 saylı Bakı “ASAN xidmət” mərkəzlərinin, Şamaxı “ASAN Həyat” kompleksinin, Səyyar ASAN xidmətin, 108 Çağrı Mərkəzinin, "INNOLAND" İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzinin, ASAN İnnovativ İnkişaf Mərkəzinin,  “ABAD”ın və ASAN Radionun fəaliyyəti ilə yaxından tanış olublar.
Səfərin nəticələrinə əsasən Efiopiyada  “ASAN xidmət” təcrübəsinin tətbiqi ilə əlaqədar yol xəritəsinin hazırlanması, eləcə də qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsi ilə əlaqədar razılığa gəlinib.

Ethiopia to implement “ASAN service” model
From October 26 to November 4, 2023, the delegation from the Federal Democratic Republic of Ethiopia embarked on an official visit to our country.
Initiated by Ethiopia, the primary purpose of this visit was to engage in discussions regarding the implementation of the "ASAN service" concept in Ethiopia and to acquaint themselves with projects in the realms of social innovations and public service delivery conducted by the State Agency for Public Service and Social Innovations.
As part of the visit's agenda, a meeting transpired between the Chairperson of the State Agency, Ulvi Mehdiyev, and the Ethiopian delegation. Detailed information was provided to the guests about the objectives behind establishing "ASAN service" centers and the ongoing activities. Notably, significant achievements were highlighted in fostering effective public administration through the inception of the "ASAN service", contributing to heightened transparency and the integration of modern innovations.
Chairperson Ulvi Mehdiyev fondly recalled his visit to Ethiopia and expressed his willingness to provide continued support in sharing Azerbaijan's expertise in public services.
Various departments of the state agency also presented to the delegation.
The Ethiopian visitors had the opportunity to familiarize themselves with the operations of Baku's "ASAN service" centers No. 3 and 7, the Shamakhi "ASAN life" complex, the mobile ASAN service, the 108 Call Center, the "INNOLAND" Incubation and Acceleration Center, the ASAN Innovative Development Center, "ABAD," and ASAN Radio.
As a result of the visit, an agreement was reached to formulate a roadmap concerning the application of the "ASAN service" experience in Ethiopia. Additionally, plans for mutual visits were established to further enhance collaboration between the two countries.