Nepal və Mərakeş nümayəndə heyətləri “ASAN xidmət”də
21 noyabr 2023-cü il tarixində Nepal Federativ Demokratik Respublikasının Parlamentinin və Mərakeş Krallığının Həmrəylik, Sosial İnteqrasiya və Ailə İşləri üzrə Nazirliyinin nümayəndə heyətləri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan “ASAN xidmət” mərkəzinin və “ABAD”ın fəaliyyəti ilə tanış olublar.
Nepal tərəfi ilə görüş zamanı qonaqlara Dövlət Agentliyinin müxtəlif fəaliyyət istiqamətləri, o cümlədən “ASAN xidmət” mərkəzləri və sosial innovasiyalar istiqamətində həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, şəffaflığın artırılması və müasir innovasiyaların tətbiqi baxımından “ASAN xidmət”in yaradılması ilə səmərəli dövlət idarəçiliyinin təmin edilməsi sahəsində ciddi nailiyyətlər əldə olunub.
Həmçinin Dövlət Agentliyinin 2015-ci ildə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dövlət Xidmətləri Mükafatına, 2019-cu ildə BMT-nin rəqəmsal idarəetmənin tətbiqi ilə dövlət xidmətlərinin inkişafı sahəsində xüsusi mükafatına və 2023-cü ildə “Qlobal Hökumət Mükəmməlliyi Mükafatı” Proqramı çərçivəsində “Dünyanın Ən Qabaqcıl Dövlət Xidməti” seçilərək xüsusi mükafata layiq görülməsi, o cümlədən “ASAN xidmət” modelinin müxtəlif ölkələrdə uğurla tətbiq olunduğu vurğulanıb.
Görüş zamanı Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanov 26-28 yanvar 2020-ci il tarixində Nepala baş tutmuş səfərini məmnunluqla xatırlayaraq “ASAN xidmət” konsepsiyası, eləcə də “ASAN viza” sistemi və Dövlət Agentliyi tərəfindən icra edilən digər layihələrin Nepal tərəfi ilə paylaşılması istiqamətində davam edən əməkdaşlığın uğurlu nəticələrinin olacağına əminliyini ifadə edib.
Mərakeş tərəfi ilə görüş zamanı qonaqlara “ASAN xidmət” konsepsiyası və “ABAD” publik hüquqi şəxsin fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verilib. Qeyd olunub ki, mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı baxımından “ABAD” modelinin yaradılması ilə bir çox nailiyyətlər əldə olunub.
Qonaqlar "INNOLAND" İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzinin, ASAN İnnovativ İnkişaf Mərkəzinin və “Bilim Bakı” mərkəzinin fəaliyyəti ilə də yaxından tanış olublar.

Nepal and Morocco delegations at “ASAN service”
Delegations from the Parliament of the Federal Democratic Republic of Nepal and the Ministry of Solidarity, Social Integration, and Family Affairs of the Kingdom of Morocco visited the "ASAN service" center and "ABAD" under the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan November 21, 2023.
During the meeting with the Nepalese delegation, various activities of the state agency were presented, including insights into the "ASAN service" centers and projects dedicated to social innovations. The presentation highlighted significant achievements in enhancing effective public administration through the establishment of the "ASAN service," contributing to increased transparency and the incorporation of modern innovations.
Furthermore, the emphasis was placed on the awards received by the state agency, notably the United Nations Public Services Award in 2015, the UN Special Award in the field of public services development with the introduction of digital management in 2019, and the "World's Most Advanced Public Service" Award within the framework of the "Global Government Excellence Award" Program in 2023. The successful application of the "ASAN service" model was particularly commended.
Deputy Chairman of the State Agency, Jeyhun Salmanov, fondly recalled his visit to Nepal on January 26-28, 2020, expressing confidence in the fruitful outcomes of the ongoing cooperation. He highlighted the collaborative efforts in sharing the "ASAN service" concept, the "ASAN visa" system, and other projects implemented by the State Agency with the Nepalese counterparts.
In the meeting with the Moroccan delegation, detailed information was provided about the "ASAN service" concept and the initiatives of the "ABAD" public legal entity. Noteworthy achievements were outlined, particularly in the development of micro, small, and medium-sized businesses through the implementation of the "ABAD" model.
The Moroccan guests also got acquainted with the operations of the "INNOLAND" Incubation and Acceleration Center, ASAN Innovative Development Center, and the "Bilim Baku" Center.