Belarus “ASAN xidmət” təcrübəsini öyrənir
1 fevral 2024-cü il tarixində ölkəmizdə səfərdə olan Belarus Respublikasının ədliyyə nazirinin birinci müavini Natalya Filippovanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti “ASAN xidmət” mərkəzi ilə tanış olub.
Belarus tərəfinin təşəbbüsü ilə baş tutan görüşün məqsədi “ASAN xidmət” konsepsiyasının ölkələrində tətbiqi istiqamətində müzakirələrin aparılması, eləcə də müvafiq istiqamətdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən dövlət xidmətlərinin çatdırılması, sosial innovasiyalar sahəsində həyata keçirilən layihələr ilə yaxından tanışlıq olub.
Səfər çərçivəsində Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev ilə nümayəndə həyəti arasında görüş keçirilib. Qonaqlara “ASAN xidmət” mərkəzlərinin yaradılması məqsədləri və həyata keçirilən fəaliyyət barədə ətraflı məlumat verilib. Şəffaflığın artırılması və müasir innovasiyaların tətbiqi baxımından “ASAN xidmət”in yaradılması ilə səmərəli dövlət idarəçiliyinin təmin edilməsi sahəsində ciddi nailiyyətlər əldə olunduğu diqqətə çatdırılıb.
Dövlət Agentliyinin 2015-ci ildə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Dövlət Xidmətləri Mükafatına, 2019-cu ildə BMT-nin rəqəmsal idarəetmənin tətbiqi ilə dövlət xidmətlərinin inkişafı sahəsində xüsusi mükafatına və 2023-cü ildə “Qlobal Hökumət Mükəmməlliyi Mükafatı” Proqramı çərçivəsində “Dünyanın Ən Qabaqcıl Dövlət Xidməti” seçilərək xüsusi mükafata layiq görülməsi diqqətə çatdırılıb.
Müzakirələrə əsasən “ASAN xidmət” təcrübəsinin Belarus tərəfi ilə paylaşılması istiqamətində anlaşma memorandumunun imzalanması ilə əlaqədar razılığa gəlinib.
Nümayəndə heyətinə Dövlət Agentliyi tərəfindən xidmətlərin dizaynı və müvafiq sahədə tətbiq olunan innovativ həllər barədə geniş təqdimat edilib.
Qonaqlar Səyyar ASAN xidmət, 108 Çağrı Mərkəzi, "INNOLAND" İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi, ASAN İnnovativ İnkişaf Mərkəzi, “ABAD” və “Bilim Bakı” mərkəzi ilə də tanış olublar.

Belarus is studying "ASAN service" experience.
On February 1, 2024, a delegation led by the First Deputy Minister of Justice of the Republic of Belarus, Natalya Filippova, who is visiting our country, familiarized themselves with the "ASAN service" center.
The purpose of the meeting, initiated by the Belarusian side, was to discuss the implementation of the "ASAN service" concept in their country and to become acquainted with the projects implemented in the field of social innovation and public service delivery by the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
As part of the visit, a meeting was held between the Chairman of the State Agency, Ulvi Mehdiyev, and the representative of the delegation. The guests were provided with detailed information about the objectives of establishing "ASAN service" centers and the activities undertaken. It was highlighted that significant achievements have been made in ensuring effective public administration through the establishment of "ASAN service," particularly in terms of increasing transparency and implementing modern innovations.
It was noted that the State Agency received the United Nations (UN) Public Service Award in 2015, the UN Special Award in 2019 for the development of public services through digital management applications, and the "World's Most Advanced" award in 2023 under the "Global Government Excellence Award" Program.
Following the discussions, an agreement was reached to sign a memorandum of understanding to share the experience of "ASAN service" with the Belarusian side.
The delegation was presented with a comprehensive overview of service design and innovative solutions applied in the relevant field by the state agency.
Additionally, the guests had the opportunity to familiarize themselves with the mobile ASAN service, the 108 Call Center, the "INNOLAND" Incubation and Acceleration Center, the ASAN Innovative Development Center, "ABAD," and the "Bilim Baku" Center.