“ASAN xidmət”in təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-BƏƏ nazirlərinin Forumu keçirilir
11 iyun 2024-cü il tarixində Bakıda Azərbaycan – Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) Nazirlərinin Təcrübə Mübadiləsi Forumu işə başlayıb.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin və BƏƏ-nin Kabinet İşləri Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşdırılır. “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Hökuməti arasında hökumət təcrübələrinin mübadiləsi üzrə əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu"nun icrası çərçivəsində baş tutan forumda Əmirliklərin müxtəlif sahələr üzrə 30-a yaxın, o cümlədən ölkəmizin yüksək vəzifəli rəsmiləri iştirak edirlər.
Məqsəd dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində innovasiyalar və texnologiyaların təşviqi, qlobal cəmiyyət üçün sağlamlıq sistemlərinin inkişafı, iqtisadi dirçəlişi sürətləndirmək üçün müvafiq çərçivə və siyasətlərin müəyyən edilməsidir. Həmçinin təhsil və sosial rifah sahəsində əldə olunmuş yeni naliyyətlərin, habelə ölkəmizin COP29 tədbirinə ev sahibliyi ilə əlaqədar ətraf mühit və yaşıl enerji kimi mövzularla bağlı ən son tendensiyaların müzakirəsi əsas hədəflərdir.
Öncə Azərbaycan-BƏƏ əməkdaşlığına həsr edilmiş videoçarx nümayiş etdirilib.
Ardınca Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, BƏƏ-nin hökumətin inkişafı və gələcək üzrə dövlət naziri Ohud Al Rumi açılış nitqi ilə çıxış ediblər.
Sonra Azərbaycan və BƏƏ hökümətinin müxtəlif sahələr üzrə dövlət rəsmilərinin çıxışları və təqdimatları baş tutub. Bu çərçivədə hər iki ölkənin müvafiq sahələr üzrə əldə etdiyi qabaqcıl təcrübələr təqdim olunub.
Forumun ikinci günündə qeyd olunan mövzular üzrə müzakirələrin davamı əsasında paralel sessiyaların təşkili nəzərdə tutulur.
Xatırladaq ki, 28 noyabr 2022-ci il tarixində “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) Hökuməti arasında hökumət təcrübələrinin mübadiləsi üzrə əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu" imzalanıb.
Anlaşma Memorandumuna əsasən, “ASAN xidmət” təcrübəsinin Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri ilə paylaşılması, dövlət xidmətləri, müvafiq sahə üzrə potensialın artırılması, xidmətdə mükəmməllik, könüllülük təcrübəsi sahəsində bilik və qabaqcıl təcrübələrin mübadiləsi, eləcə də BƏƏ-nin Kabinet İşləri Nazirliyi tərəfindən idarə olunan “Hökumət Akselerasiya Proqramı”nın Azərbaycan tərəfi ilə paylaşılması nəzərdə tutulur.

Forum of Azerbaijani and UAE Ministers Held with the Organization of ASAN Service
On June 11, 2024, the Azerbaijan – United Arab Emirates (UAE) Ministers' Experience Exchange Forum commenced in Baku.
The event was jointly organized by the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the UAE Ministry of Cabinet Affairs. The forum, held within the framework of the "Memorandum of Understanding on Cooperation in Government Experience Exchange between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United Arab Emirates", is attended by around 30 senior officials  on various fields the Emirates and  Azerbaijan.
The primary aim is  to promote innovations and technologies in public service delivery, develop health systems for the global community, and establish relevant frameworks and policies to accelerate economic recovery. Additionally, key objectives include discussions on recent achievements in education and social welfare, as well as the latest trends related to environmental and green energy issues in connection with Azerbaijan's hosting of the COP29 event.
The forum began with a video presentation dedicated to Azerbaijan-UAE cooperation.
Following this, Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, and Ohoud Al Roumi, UAE Minister of State for Government Development and the Future, delivered opening speeches.
Subsequently, there were presentations and speeches by government officials from various sectors of both the Azerbaijani and UAE governments. In this context, the advanced experiences of both countries in relevant fields were showcased.
On the second day of the forum, it is planned to organize parallel sessions based on the continuation of discussions on the aforementioned topics.
It should be noted that on November 28, 2022, the "Memorandum of Understanding on Cooperation in Government Experience Exchange between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United Arab Emirates" was signed.
The Memorandum of Understanding envisages the sharing of "ASAN service" experiences with the United Arab Emirates, capacity building in public services, exchange of knowledge and best practices in service excellence, volunteerism, and the sharing of the "Government Acceleration Program" managed by the UAE Ministry of Cabinet Affairs with the Azerbaijani side.