Qazaxıstan Respublikasının Dövlət Qulluğu Məsələləri üzrə Agentliyinin sədri Darxan Jazıkbayın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan "ASAN xidmət" mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanov “ASAN xidmət”in yaradılması məqsədləri, eləcə də Dövlət Agentliyinin müxtəlif fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verib.
“ASAN xidmət”in 2015-ci ildə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Dövlət Xidmətləri Mükafatına, 2019-cu ildə BMT-nin rəqəmsal idarəetmənin tətbiqi ilə dövlət xidmətlərinin inkişafı sahəsində xüsusi mükafatına və 2023-cü ildə “Qlobal Hökumət Mükəmməlliyi Mükafatı” Proqramı çərçivəsində “Dünyanın Ən Qabaqcıl Dövlət Xidməti” seçilərək xüsusi mükafata layiq görülməsi qonaqların diqqətinə çatdırılıb.
Qonaqlar “ASAN xidmət” konsepsiyasını yüksək qiymətləndirib və Dövlət Agentliyi tərəfindən dövlət xidmətləri və sosial innovasiyalar sahələrində həyata keçirilən fəaliyyətin onlarda xoş təəssürat yaratdığını bildiriblər.
Qazaxıstan Respublikasının nümayəndələri "INNOLAND" İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzinin, “ABAD”ın, “Bilim Bakı” mərkəzinin və Səyyar ASAN xidmətin fəaliyyəti ilə tanış olublar.
Xatırladaq ki, qonaqlar Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzi və Dövlət Qulluğu üzrə Astana Regional Mərkəzin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Dövlət qulluğunda səriştə əsaslı seçim və fəaliyyətin qiymətləndirilməsi” mövzusunda beynəlxalq seminarda iştirak məqsədilə ölkəmizdə səfərdədirlər.

Kazakhstan delegation at “ASAN Service”
A delegation led by Darhan Jazikbay, Chairman of the Agency for Civil Service Affairs of the Republic of Kazakhstan, familiarized themselves with the activities of the “ASAN Service” center, which operates under the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
Jeyhun Salmanov, Deputy Chairman of the State Agency, provided detailed information on the objectives of establishing “ASAN Service” and the various activities of the State Agency.
The guests were informed that ASAN Service received the United Nations Public Service Award in 2015, the United Nations Special Award for the Development of Public Services through Digital Governance in 2019, and was recognized as the "World's Most Advanced Public Service" with a special award under the Global Government Excellence Award Programme in 2023.
The delegation highly appreciated the “ASAN Service” concept and noted that the State Agency's initiatives in the fields of public service delivery and social innovation had left a very positive impression on them.
The representatives of the Republic of Kazakhstan also visited the “INNOLAND” Incubation and Acceleration Center, “ABAD”, “Bilim Baku” center, and the Mobile ASAN Service.
It should be noted that the delegation was visiting Azerbaijan to participate in the international seminar entitled “Competency-Based Recruitment and Performance Evaluation in the Civil Service”, jointly organized by the State Examination Center of the Republic of Azerbaijan and the Astana Regional Hub of Civil Service in Kazakhstan.