“ASAN xidmət”in Afrikada tətbiqi daha da genişləndiriləcək
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev Efiopiya dövlətinə səfəri çərçivəsində bu ölkənin Baş nazirinin müavini Temesgen Tirunehlə görüşüb.
Görüş zamanı Efiopiya tərəfi “ASAN xidmət” təcrübəsi əsasında qurulan “MESOB” mərkəzinin formalaşmasında göstərilən dəstəyə görə Azərbaycan Respublikasına təşəkkür edib. Ölkəmizin qabaqcıl təcrübəsi əsasında burada fəaliyyət göstərən dövlət xidmətləri mərkəzlərinin sayının daha da artırılacağı diqqətə çatdırılıb.
Dövlət Agentliyinin sədri “MESOB” dövlət xidmətləri mərkəzinin fəaliyyətinin vətəndaşların yüksək etimadını qazanacağına əminliyini ifadə edib və növbəti mərkəzlərin yaradılması zamanı Efiopiya tərəfinə dəstəyin göstərilməsinə hazır olduğunu qeyd edib.
Səfər çərçivəsində Dövlət Agentliyinin sədri ilə Afrika İttifaqı Komissiyası sədrinin müavini Selma Haddadi arasında da görüş keçirilib. Qarşı tərəfə “ASAN xidmət”, eləcə də dövlət xidmətlərinin göstərilməsi istiqamətində Dövlət Agentliyi tərəfindən həyata keçirilən müxtəlif innovativ layihələr barədə təqdimat edilib.
Afrika İttifaqı Komissiyasının nümayəndəsi öz növbəsində “ASAN xidmət” modelinin onda yüksək təəssürat yaratdığını bildirib. O, bu təcrübənin İttifaqa üzv dövlətlərlə paylaşılması istiqamətində əməkdaşlığa hazır olduğunu diqqətə çatdırıb.
Dövlət Agentliyinin sədri Efiopiyanın Süni İntellekt İnstitutunun rəhbəri, həmçinin İnvestiya Komissiyasının rəhbəri ilə də görüşüb. Görüşlər çərçivəsində dövlət xidmətləri sahəsində mümkün əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.

Application of “ASAN Service” Model to Be Expanded in Africa
During his visit to Ethiopia, Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, met with Temesgen Tiruneh, Deputy Prime Minister of Ethiopia.
During the meeting, the Ethiopian side expressed its gratitude to the Republic of Azerbaijan for the support provided in the establishment of the “MESOB” center, which is based on the “ASAN Service” model. It was emphasized that the number of public service centers operating in the country based on Azerbaijan's best practices will continue to increase.
The Chairman of the State Agency expressed his confidence that the “MESOB” public service center would earn a high level of public trust and noted the readiness of the Azerbaijani side to provide further support in the establishment of subsequent centers.
During the visit, the Chairman of the State Agency also held a meeting with Selma Haddadi, Deputy Chairperson of the African Union Commission. Detailed information regarding the “ASAN Service” model, as well as various innovative projects implemented by the State Agency in the field of public service delivery, was presented to the representative.
In turn, the representative of the African Union Commission noted that the “ASAN Service” model had made a strong impression and expressed readiness for cooperation in implementing this experience across African Union member states.
The Chairman of the State Agency also held meetings with the Head of the Artificial Intelligence Institute and the Head of the Ethiopian Investment Commission. During these meetings, prospective avenues for cooperation in the field of public service delivery were discussed.