Somali "ASAN xidmət" təcrübəsini yerində öyrənir
7-8 iyul 2025-ci il tarixində Somali Federativ Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Aparat rəhbərinin müavini Mohamed Amin Şeyx Osmanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti “ASAN xidmət” təcrübəsinin öyrənilməsi məqsədilə ölkəmizə səfər edib.
Nümayəndə heyətinin səfəri cari ilin fevral ayında Somali Federativ Respublikasının Prezidentinin ölkəmizə səfəri zamanı imzalanmış “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə Somali Federativ Respublikasının Prezidentinin Ofisi arasında dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu”nun icrası çərçivəsində baş tutub.
Səfərin ilk günü nümayəndə heyəti Zəfər parkında və Şəhidlər xiyabanında ölkəmizin azadlığı və suverenliyi uğrunda canlarını fəda etmiş şəxslərin əziz xatirəsini ehtiramla yad edib.
Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanovla görüş zamanı qonaqlara Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü əsasında yaradılmış “ASAN xidmət” mərkəzləri və sosial innovasiyalar istiqamətində həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verilib. Hazırda Azərbaycanın intellektual brendinin 25-dən çox ölkəyə ixrac edildiyi diqqətə çatdırılıb.
Somali tərəfi Memorandumun icrası çərçivəsində qısa müddətdə ölkələrində “ASAN xidmət” mərkəzi əsasında vahid məkandan xidmət göstərəcək mərkəzin təsis olunmasını səbirsizliklə gözlədiklərini bildirib və bu istiqamətdə Azərbaycan tərəfinin davamlı dəstəyini xahiş edib.
Qonaqlar Bakı şəhərində yerləşən bir sıra “ASAN xidmət” mərkəzlərinin, “İNNOLAND” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzinin, "Bilim Bakı" mərkəzinin, Səyyar ASAN xidmətin, 108 Çağrı Mərkəzinin və ASAN TV/Radionun fəaliyyəti ilə də tanış olublar.
Səfər çərçivəsində qonaqlara Dövlət Agentliyinin müxtəlif struktur bölmələri tərəfindən geniş təqdimatlar edilib və müvafiq istiqamətlər üzrə müzakirələr aparılıb.

On July 7–8, 2025, a delegation led by Mohamed Amin Sheikh Osman, Deputy Chief of Staff of the Office of the President of the Federal Republic of Somalia, visited the Republic of Azerbaijan to study the operational experience of “ASAN Service” centers.
The delegation's visit was conducted within the framework of the "Memorandum of Understanding on Cooperation in the Field of Public Service Delivery between the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the Office of the President of the Federal Republic of Somalia", signed during the visit of the President of the Federal Republic of Somalia to Azerbaijan in February of this year.
On the first day of the visit, the delegation honored the memory of those who sacrificed their lives for the freedom and sovereignty of Azerbaijan by visiting Victory Park and the Alley of Martyrs.
During a meeting with Jeyhun Salmanov, Deputy Chairman of the State Agency, the guests were provided with comprehensive information regarding “ASAN Service” centers, established at the initiative of President Ilham Aliyev, as well as projects implemented in the sphere of social innovations. It was highlighted that today, this Azerbaijani intellectual brand is being exported to over 25 countries worldwide.
The Somali side expressed its readiness to promptly establish a "single-window" public service center in their country based on the “ASAN Service” model and requested continued support from the Azerbaijani side in this endeavor.
The delegates also familiarized themselves with the operations of several “ASAN Service” centers in Baku, the "INNOLAND" Incubation and Acceleration Center, the "Bilim Bakı" center, the "ASAN" mobile service, the 108 Call Center, and ASAN TV/Radio.
During the visit, detailed presentations were delivered to the delegation members by representatives of various structural units of the State Agency, followed by productive discussions on relevant areas of cooperation.