“ASAN xidmət” BMT-nin təltifetmə mərasimində
23-26 iyun tarixlərində Kolumbiyanın Medellin şəhərində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dövlət Xidmətləri üzrə Forumu keçirilir. Toplantıya BMT-yə üzv dövlətlərin yüksək dövlət və hökumət nümayəndələrinin rəhbərlik etdiyi heyətlər qatılıb. Azərbaycan Respublikası tədbirdə Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə təmsil olunur.
Tədbirin məqsədi ənənəvi olaraq BMT-nin 2015-ci ildə dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində ən uğurlu modellərin təqdim edilməsidir.
BMT-nin 2015-ci il Dövlət Xidmətləri Mükafatına layiq görülən “ASAN xidmət”in təcrübəsini paylaşmaq məqsədilə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov iyunun 23-ü forumun açılış mərasimində çıxış edib.
Agentliyin sədri İnam Kərimov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən son illər dövlət idarəçiliyinin təkmilləşdirilməsi və modernləşdirilməsi sahəsində həyata keçirilən islahatlar barədə məlumat verib. Bu islahatların tərkib hissəsi olan “ASAN xidmət”in uğurlu fəaliyyəti və Azərbaycanda elektron hökumət sahəsində görülən digər tədbirlər barədə geniş təqdimat edib. “ASAN xidmət”in hüquqi-formal xüsusiyyətləri və dövlət xidmətlərinin göstərilməsində səmərəliliyin artırılması baxımından uğurlu və nümunəvi model olaraq üstünlükləri diqqətə çatdırılıb. Qeyd edilib ki, son iki ildə mərkəzlərə müraciət edən 5 milyona yaxın vətəndaşın məmnunluğu təmin edilib.
Təqdimatdan sonra “ASAN xidmət” barədə hazırlanmış videomaterial nümayiş olunub.
Forum çərçivəsində iyunun 24-də Azərbaycanın nümayəndə heyətinin “Davamlı inkişaf üçün dövlət xidmətlərinin göstərilməsinin müasirləşdirilməsi” və “2015-ci il dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində qalib - ASAN xidmət” mövzularında təqdimatları keçiriləcək.
Qeyd edək ki, forumun bağlanış, eyni zamanda qaliblərin mükafatla təltifetmə mərasimi iyunun 26-da baş tutacaq.

“ASAN service” at the UN awarding ceremony
UN Public Service Delivery Forum is being conducted on June 23-26, in Medellin, Colombia. Delegations led by senior government officials of the UN member-states attended at the event. The Republic of Azerbaijan is represented by a delegation led by the Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Inam Karimov.
The aim of the event, as traditionally, is to present the most advanced models in the field of UN 2015 public service delivery.
On June 23, Chairman of the State Agency Inam Karimov delivered a speech at the opening ceremony to share the experience of the “ASAN service” as received 2015 UN Public Service Award.
Chairman of the State Agency, Inam Karimov delivered information about the implementation of reforms in the field of improvement and modernization of public administration in last years by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev. There was given a detailed presentation on successful activity of the “ASAN service” as a part of these reforms and other measures in the field of e-government in Azerbaijan. “ASAN service” was drawn to attention as a successful and example model from the aspect of its legal and formal features and enhancing the efficiency of public service delivery. It was mentioned that, approximately 5 million citizens’ satisfaction has been provided within two years.
There was demonstrated a video about the “ASAN service” after the presentation.
On June 24, in the frame of the Forum, Azerbaijani delegation will take a floor with the presentations on the topics “Innovating Public Service Delivery for Sustainable Development” and “2015 Winner Public Service Delivery: ASAN service”.