Azərbaycan “Elektron Hökumətin İnkişafı İndeksi” üzrə irəlilədi
Hər iki ildən bir Birləşmiş Millətlər Təşkilatı tərəfindən dünya ölkələrində elektron hökumətin inkişaf səviyyəsini müəyyən edən sorğu keçirilir. "Elektron Hökumət Sorğusu" adlı bu araşdırmada əsas 2 göstərici, "Elektron hökumətin İnkişafı İndeksi" (E-Government Development Index-EGDİ) və "Elektron İştirak İndeksi" (E-Participation Index -EPİ) üzrə qiymətləndirmə aparılır.
Sorğunun nəticələrinə görə 2016-cı ildə Azərbaycan 2014-cü illə müqayisədə dünyanın 193 ölkəsi arasında EGDİ üzrə 12 pillə irəlilərəyək 56-cı yeri, EPİ üzrə isə 30 pillə irəliləyərək 47-ci yeri tutub.
Azərbaycan əsas irəliləyişə məhz "Elektron Hökumətin İnkişafı İndeksi"ni təşkil edən meyarlardan biri olan “Onlayn Xidmət İndeksi” üzrə nail olub ki, bu da onun ümumi EGDİ göstəricisinin 58% artmasına səbəb olub. Eyni zamanda sorğunun nəticələrinə dair Hesabatda Azərbaycanın diqqətçəkən inkişafı və "Elektron İştirak İndeksi" üzrə dünya ölkələri arasında ilk əlliliyə daxil olması xüsusi vurğulanıb.
Beləliklə, nəticələrə əsasən Azərbaycan bir sıra potsovet ölkələri daxil olmaqla müxtəlif ölkələri geridə qoyub: Çin, Ukrayna, Gürcüstan, Ermənistan, Türkmənistan, Özbəkistan və s. Qeyd etmək lazımdır ki, Ermənistan isə 2014-cü illə müqayisədə EGDİ üzrə 26, EPİ üzrə isə 25 pillə geriləyib.
Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyindən bildirilir ki, bu irəliləyiş Azərbaycan Respublikası Prezidentinin tapşırığına əsasən son illər Azərbaycanda dövlət orqanları, o cümlədən “ASAN xidmət” çərçivəsində Elektron Hökumət quruculuğu və elektron xidmətlərdən istifadə sahəsində həyata keçirilən davamlı layihələrin nəticəsidir.

Azerbaijan has stepped up in “E-Government Development Index”
The UN conducts a survey once in two months, which is aimed to define the level of development among the world countries in the field e-government. Research on “E-Government Survey” is evaluated via two indexes, E-Government Development Index-EGDI and Participation Index –EPI.
According to the results of survey, Azerbaijan stepped up among 193 countries in EGDI by 2016 in comparison with 2014, and has reached 47th place by raise in 30 steps in EPI.
One of the main criteria in E-Government Development Index-EGDI, which contributed to the improvement of Azerbaijan is “Online Service Index”, that caused 58% rise in overall EDGI index. Also, according to the results of survey, there have been mentioned regarding the noteworthy development of Azerbaijan and Participation Index –EPI to be included to the first 50th place among the world countries.
Thus, according to the results, Azerbaijan left behind a number of different countries, including certain post-soviet countries too: China, Ukraine, Georgia, Armenia, Turkmenistan, Uzbekistan and others. Should be noted, Armenia in accordance with the results of 2014 dropped by 26 steps in EGDI, and 25 steps in EPI.
The State Agency for Public Service and Social Innovations emphasizes, that this improvement is a result of sustainable projects implemented in the field of state agencies in Azerbaijan, establishment of E-government and use of e-services in the framework of “ASAN service”, according to the order of the President of the Republic of Azerbaijan in recent years.