“ASAN xidmət” indeksi üzrə ilə görüş keçirilib
“Dövlət Xidmətlərinin Elektron Reyestrinin yaradılması ilə bağlı tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 262 nömrəli Fərmanının 2-ci hissəsinə əsasən yaradılan “ASAN xidmət” indeksi üzrə qiymətləndirmə qrupunun Dövlət Agentliyinin yanında Elektron Xidmətlərin Təşviqi üzrə İctimai Şura ilə görüşü keçirilib.
Görüşdə qiymətləndirmənin Dövlət Xidmətlərinin Elektron Reyestri informasiya sistemində aparılma mexanizmi, subyektləri, nəticələrin təqdim edilmə formaları və mexanizmin təkmilləşdirilməsi ətrafında müzakirələr aparılıb.
Bildirilib ki, hazırda qiymətləndirmə 10 mərkəzi icra hakimiyyəti və Bakı şəhərində yerləşən yerli icra hakimiyyəti orqanlarının 400-dən çox xidməti haqqında həyata keçirilir. Xidmətlər 7 parametr, 24 meyar və 143 altmeyar üzrə üzrə qiymətləndirilir. Göstərilən dövlət xidmətləri barədə ictimaiyyətin birdən çox üsulla məlumatlandırılması, xidmətin elektronlaşdırılması, xidmətin qısa müddətə göstərilmə imkanlarının olması, vətəndaşdan sənəd tələb edilmədən mövcud informasiya sistemlərindən inteqrasiya üsulu ilə əldə edilməsi, xidməti həyata keçirən məmurların nəzakətliliyi, vətəndaşların şikayətlərinin qəbul və araşdırma mexanizminin olması və vətəndaşların xidmət barədə rəylərinin öyrənilməsi “ASAN xidmət” indeksinin yüksək olmasına səbəb olan amillərdəndir.
Qeyd edək ki, qiymətləndirmə nəticələrinin bu ilin sentyabr ayında ictimaiyyətə açıqlanması nəzərdə tutulur.

A meeting regarding the “ASAN service” index has been held
There was held a meeting of an assessment group on “ASAN service” index, which established according to the 2nd part of the Decree No.262 on “Establishment of Electronic Registry of State Services” by the President of the Republic of Azerbaijan, and Community Council for the Promotion of E-services under the State Agency.
There were discussed about the conduction of assessment process within the Electronic Registry of State Services system, presentation form of subjects and outcomes, improvement of the mechanism.
It was mentioned, that currently, there have been being conducted assessment of over 400 services of Executive Power located in Baku and 10 central Executive Power. The services are evaluated through 7 parameters, 24 criteria and 143 sub-criteria. Awareness of rendered services among the community, the digitalization of service, rendering the service in a short time, integration of information to any system without any documentation from a citizen, affability by civil servants, existence of a mechanism to receive complaints by citizens and its analyzing, access to citizens’ feedback on the services are the factors of increase of “ASAN service” index.
Should note, that the declaration of the assessment results is planned for the end of September of the current year.