Bakı Dəmir Yolu Vağzalında “ABAD” sərgi-satış mərkəzi fəaliyyətə başladı
22 avqust 2017-ci il tarixində Bakı Dəmir Yolu Vağzalında “ABAD” sərgi-satış mərkəzi fəaliyyətə başlayıb.
Sayca üçüncü olan belə mərkəzlərdən birincisi turistlərin sıx olduğu “İçərişəhər” Dövlət Tarixi-Memarlıq Qoruq İdarəsində, ikinisi isə Azərbaycana hava nəqliyyatı ilə səfər edən turistlərin tələbatını qarşılamaq üçün Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanının “Duty Free” zonasında yaradılıb.
“ABAD” publik hüquqi şəxsin direktoru Rüfət Elçiyev bildirib ki, sayca üçüncü olan “ABAD” sərgi-satış mərkəzlərində 130 ailənin 1650 adda 5000-dən çox sənət nümunəsi, 9 ailənin isə 40 adda kənd təsərrüfatı məhsulları (cem, mürəbbə, bal) satışa çıxarılıb.
Rüfət Elçiyev həmçinin qeyd edib ki, sərgi-satış mərkəzinin məhsullarının 90% alıcısı ölkəmizə gələn turistlərdir və istəyin çoxluğunu nəzərə alaraq gələcəkdə “ABAD” sərgi-satış mərkəzlərinin 5 ulduzlu otellərdə də açılması nəzərə tutulub.
Bakı Dəmir Yolu Vağzalında yaradılan “ABAD” sərgi-satış mərkəzi xüsusi dizayn əsasında hazırlanıb və divarları şəbəkə ilə işlənilib, işıqlandırılma sistemi quraşdırlıb.
Mərkəzdə Azərbaycanın müxtəlif regionlarından nəfis əl işləri, bal və mürəbbə kimi turistlərin böyük maraq göstərdiyi ərzaq məhsulları təqdim olunur. Burada təqdim olunan bütün məhsullar onu istehsal etmiş sənətkarın, ailə təsərrüfatının loqotipi ilə işarələnib və üzərində xüsusi “ABAD” leybli yerləşdirilib. Bu loqotip və “ABAD” leyblinin olması həmin məhsulun orijinallığından xəbər verir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 23 sentyabr 2016-cı il 1047 nömrəli Fərmanına əsasən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində “ABAD” (Ailə Biznesinə Asan Dəstək) publik hüquqi şəxs yaradılıb.
“ABAD” publik hüquqi şəxsin yaradılmasında məqsəd Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafında vətəndaşların fəal iştirakına, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına, əhalinin məşğulluq səviyyəsinin artırılmasına və rəqabətqabiliyyətli ailə təsərrüfatlarının formalaşdırılmasına dəstək vermək üçün ilə sosialyönümlü layihələrin həyata keçirilməsidir.
“ABAD”ın fəaliyyətinin prioritet istiqamətləri dekorativ-tətbiqi xalq sənətkarlığı və kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyət göstərən ailə bizneslərinə dəstək göstərməkdir.
Hazırda “ABAD”ın Masallı və Balakən rayonlarında regional mərkəzləri, Bakı şəhəri üzrə üç sərgi-satış mərkəzi fəaliyyət göstərir.

“ABAD” exhibition and sales center has launched at Baku Railway Station
“ABAD” exhibition and sales center has kicked off to operate at Baku Railway Station on August 22, 2017.
The first center out of three was established in “Ichari Sheher” State Historical-Architectural Reserve Department, the second centers in “Duty Free” area located at the Heydar Aliyev International Airport, which serves to meet the needs of the tourists visiting Azerbaijan by air transport.
Rufat Elchiyev, Director of “ABAD” public legal entity highlighted, that over 5000 art examples in 1650 brand names of 130 families, and agriculture products (jam, honey) in 40 names of 9 families are put on sale at this 3rd “ABAD” exhibition-sales center.
He also mentioned, that 90% of the products are bought of the exhibition-sales center are tourists coming to our country and taking into account the majority of requests, it is considered to launch “ABAD” exhibition-sales center at 5 star hotels too.
“ABAD” exhibition and sales center launched at Baku Railway Station was specially designed and walls prepared with shabaka, lighting system installed.
The center presents various brilliant handicrafts, honey and jam over all the regions of Azerbaijan, where tourists are interested much. All the products presented here are marked by the logo of the artisan who has produced it and the family logo, designed with a special ABAD label. This logo and “ABAD” label indicates the originality of the product.
Should note, that “ABAD” public legal entity established according to the Decree 1047 issued by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on 23 September 2016 to operate within the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
The aim in establishment of “ABAD” public legal entity is implementation of social oriented projects via supporting social projects such citizens’ active participation in socio-economic life of the Republic of Azerbaijan, development of small and medium householders, increasing the level of employment and support the development of competitive family farms.
The priority directions of “ABAD” are to support the family business in decorative-applied folk arts and agriculture.FacebookTwitterGoogle+
Currently, two regional “ABAD” centers function in Masally and Balakan, and three exhibition-sales centers operate in Baku city.