29 iyun 2018-ci il tarixində “ASAN xidmət”in tərəfdaşlığı,  ADA Universitetinin təşkilatçılığı, PAŞA Bankın sponsorluğu  ilə Azərbaycanda ilk dəfə data yönümlü Big Data Analytics hackatonu keçirilib.
Hackatonun məqsədi data elmləri üzrə tədqiqatçılar, biznes analitiklər, proqramçılar, vizuallaşdırma üzrə mütəxəssislər və digər bu sahə ilə maraqlı olan akademik, biznes və ictimai sektorlardan olan fərdləri analitik və maşın öyrənmə üsulları tətbiq edərək real sənaye problemlərini həll etməyə cəlb etməkdir.
ADA universitetində keçirilən tədbirin açılış mərasimində “ASAN xidmət” və PAŞA Bankın nümayəndələri çıxış edərək, dövlət və dövlət qurumları üçün datanın əhəmiyyətindən, rəqəmsal mədəniyyətdən, datanın rəqəmsal transformasiyadakı rolundan data əsaslı innovativ həllərin uğurlu nəticələr verdiyindən bəhs edərək, yarış iştirakçılarına uğurlar arzuyıblar. ADA Universiteti nümayəndələri də öz növbəsində universitetin böyük həcmli data və data analitika üzrə tədqiqat və təhsil yönümlü layihələri barədə məlumat veriblər.
Yarış iştirakçılarına “ASAN xidmət” və PAŞA Bank əməkdaşları tərəfindən təqdim olunan problemlər, həmçinin, hackathonun qaydaları izah olunaraq 24 saatlıq hackathona start verilib. Hackatonda yarış iştirakçıları 24 saat ərzində öz bilik və bacarıqlarını ortaya qoyaraq ictimaiyyət və bank sektoruna aid real problemləri müxtəlif analiz və maşın öyrənmə üsulları tətbiq edərək həll ediblər.

On June 29, 2018, for the first time Big Data Analytics Hackaton has been jointly organized by “ASAN service” and ADA University partnership and PASHA Bank sponsorship.
The goal of Hackathon is to involve researchers, business analysts, programmers, visualization professionals and other stakeholders from academia, business, and the public sectors to address real industry problems by applying analytical and machine learning techniques.
At the opening ceremony of the event held at the ADA University, representatives of “ASAN service” and PASHA Bank made presentations to the participants of the competition, highlighting the importance of data for state and government agencies, digital media, data rooted role in digital transformation, and successful data-based solutions. Representatives of ADA University also provided information on research and educational projects of the university on large-scale data and data analysis.
The 24-hour hackathon started by explaining the problems presented by “ASAN service” and PASHA Bank employees, as well as the rules of hackathon. In Hackaton, racing participants have solved their knowledge and skills within 24 hours, solving real problems of the public and banking sector by applying different analysis and machine learning techniques.