Mərakeşdə keçirilən forumda Azərbaycanın “ASAN xidmət” modelinə dair təqdimat maraqla qarşılanıb
Mərakeşin Rabat şəhərində Afrika Yerli İdarəetmə Orqanları birinci Beynəlxalq Forumu keçirilir. Forum yerli idarəetmə orqanları və insan resursları mövzusuna həsr olunub.
Azərbaycanın Mərakeş Krallığındakı səfirliyindən AZƏRTAC-a bildiriblər ki, tədbirdə ölkəmizi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi aparatının rəhbəri Azad Cəfərli təmsil edir.
Mərakeş Krallığının Daxili İşlər Nazirliyi, Afrika Birləşmiş Şəhərlər və Yerli İdarəetmə Orqanları Təşkilatı, Afrika Yerli İdarəetmə Orqanları Akademiyası, Mərakeş Bələdiyyə Sədrlərinin Assosiasiyası və Rabat Beynəlxalq Universitetinin birgə təşkil etdiyi tədbirə Mərakeş Nazirlər Kabinetinin üzvləri, beynəlxalq təşkilatların, Afrika ölkələrinin mərkəzi, yerli və regional idarəetmə orqanlarının yüksək vəzifəli şəxsləri, diplomatik korpusun, akademik dairələrin nümayəndələri qatılıblar.
Afrika qitəsində son illər müşahidə olunan inkişaf tendensiyaları dövlət xidmətlərinin keyfiyyətinin artırılması və bu sahədə peşəkar kadrların hazırlanmasını zəruri edib. Bu baxımdan tədbir çərçivəsində beynəlxalq qabaqcıl təcrübə kimi “ASAN xidmət” modeli Afrika ölkələri üçün təqdim olunub.
Forumun ilk günü “Afrikada yeni geo-siyasət və əks-mərkəzləşmə kontekstində insan kapitalının yeri” mövzusunda keçirilən plenar sessiyada Dövlət Agentliyinin nümayəndəsi “ASAN xidmət”in fəaliyyətini əks etdirən geniş təqdimatla çıxış edib. Agentliyin nümayəndəsi son illərdə Prezident İlham Əliyevin dövlət idarəçiliyinin təkmilləşdirilməsi sahəsində həyata keçirdiyi islahatların tərkib hissəsi olan “ASAN xidmət”in kadrların hazırlanması sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlər barədə məlumat verib. Dövlət və özəl xidmətlərin vahid məkandan innovasiyaların tətbiqi ilə vətəndaşlara çatdırılması sahəsində nail olunmuş uğurlu təcrübə qeyd edilib. “ASAN xidmət” modeli əsasında dünyanın bir sıra ölkələrində dövlət xidmətləri sahəsinin təkmilləşdirilməsi üzrə əməkdaşlığın aparıldığı diqqətə çatdırılıb. Azərbaycanın bu uğurlu modelinin BMT-nin “Dövlət xidmətlərinin göstərilməsinin təkmilləşdirilməsi” kateqoriyasında birinci yerə layiq görüldüyü xüsusilə vurğulanıb.
Təqdimatı böyük maraqla qarşılayan iştirakçılar “ASAN” mütəxəssisləri tərəfindən Afrika dövlətlərinin mərkəzi və regional orqanlarında çalışan əməkdaşlarına, o cümlədən özəl sektordan olan tərəfdaş təşkilatların mütəxəssislərinə təlimlərin keçirilməsi imkanları ilə maraqlanıblar. Həmçinin iştirakçılar “ASAN” təcrübəsi əsasında kadr potensialının formalaşdırılması üzrə əməkdaşlıq etməyə hazır olduqlarını bildiriblər.
Səfər çərçivəsində Dövlət Agentliyinin nümayəndəsi Afrika ölkələrinin rəsmiləri, ISESCO da daxil olmaqla, beynəlxalq təşkilatın nümayəndələri ilə ikitərəfli görüşlər keçirib, gələcək əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə edib.

Azerbaijan's “ASAN service” model welcomed and presented at the forum in Morocco
The First International Forum of Local Authorities in Africa is held in Rabat, Morocco. The forum is dedicated to local government and human resources.
Azad Jafarli, the head of the State Agency for Public Service and Social Innovation under the President of the Republic of Azerbaijan, represents Azerbaijan at the event, told the embassy of Azerbaijan in the Kingdom of Morocco to AZERTAC.
The Moroccan Ministry of Interior, the African Union of Local Cities and Local Authorities, the African Academy of Local Governments, the Moroccan City Councilors Association, and the Rabat International University hosted a meeting of Moroccan Cabinet members, international organizations, central, local and regional governments of African countries senior officials, representatives of diplomatic corporations and academic circles.
Recent trends in the African continent include the need to improve the quality of public services and to train qualified personnel in this area. From this point of view, the “ASAN service” model has been presented to African countries as the best international practice.
At the plenary session on the theme "The place of human capital in the context of new geopolitics and counter-centering in Africa", the representative of the State Agency made a presentation on the activities of “ASAN service”. A representative of the agency informed about the achievements of “ASAN service” in the field of personnel training in recent years, which is part of President Ilham Aliyev's reforms in public administration. Successful experience gained in the delivery of public and private services to citizens through application of innovations from a single space was noted. It was noted that co-operation on improvement of public services in some countries of the world was carried out on the basis of “ASAN service” model.
The participants, interested in presenting the presentation, were interested in the possibility of trainings by ASAN experts for the employees of the central and regional bodies of African countries, as well as the specialists from partner organizations from the private sector. Also, the participants expressed their readiness to cooperate on the formation of personnel potential based on ASAN experience.
During the visit, the representatives of the State Agency held bilateral meetings with representatives of African countries, representatives of international organizations, including ISESCO, and discussed future cooperation prospects.